Forenzikus szakszótár

Tárgyak nyomai. Példátlan kutatás indult az idegenek nyomai után

A nyomokkal kapcsolatos tevékenységek új krimináltechnikai eszközök segítségével Szerző k : Rucska András A nyomok vizsgálatát nem a modern kriminalisztikai gondolkodásnak köszönhetjük, ugyanis beszéd látássérült embereknél, hogy e tevékenység egyidős az emberiség létezésével, az őskorban akár a túlélésben is fontos szerepet játszhatott a különböző nyomokból való olvasás, az azokból történő következtetések levonása.

Helyek, tárgyak, viselkedés

Később — évezredeket ugorva — kifejezetten a társadalom igényévé vált, hogy a valós elkövető — vagy akár az elkövetés eszközének — kilétére fény derüljön. Abban, tárgyak nyomai ez az elvárás megvalósuljon, nagy segítséget nyújthatnak a hatóságnak a bűncselekmények során hátrahagyott nyomok, amelyek szakszerű megvizsgálást követően kerülnek kiértékelésre. Egy elkövetett bűncselekmény felderítése során a nyomoknak mindig kiemelt szerepe van a nyomozásban, hiszen vizsgálatuk következtében lehetőségünk nyílhat múltbéli események jelenben tárgyak nyomai gondolati rekonstruálására és bizonyos ismeretek, valamint krimináltechnikai eszközök segítségével akár egyedileg azonosíthatóvá válik a nyomképző személy, vagy tárgy.

A nyomozás — amely tárgyak nyomai ügy szempontjából fontos bizonyítékokat kutat fel és vizsgál meg — a nyomokból hasznos következtetéseket és megállapításokat képes kinyerni.

tárgyak nyomai látás az onkológiában

Ezen információk hozzásegíthetik a hatóságot a nyomozás szakaszában gyakran alkalmazott verziók felállításához, amelyek amellett, hogy meghatározhatják az elkövető k személyazonosságát, szűkíthetik az elkövetés módjának lehetőségeit a különböző szakértői vizsgálatok segítségével.

Kijelenthető, hogy a kriminalisztikának, illetve a krimináltechnikának az egyik legrégebbi szakága, a nyomtan, a nyom fogalmát sokkal szűkebben értelmezi, ugyanis tárgyak nyomai azokat az elváltozásokat tekinti nyomoknak, amelyek a létrehozó objektum morfológiai jellemzőit alakját és felületi sajátosságait tükrözik vissza, és értelemszerűen csak ezeknek a sajátosságoknak a vizsgálatával foglalkozik. A nyomok traszológiai vizsgálata annak feltárására irányul, hogy a nyomképző objektum leképeződő része milyen alakú és felületi kiképzésű volt.

tárgyak nyomai hogyan lehet visszaállítani a látást mínusz 5-ből

A nyomot létrehozó tárgy személy azonosítása a feltárt morfológiai sajátosságok egybevetése alapján történik. Mindezek alapján a nyom traszológiai fogalma a következőképpen adható meg: A nyom a nyomhordozó objektumon keletkezett olyan tárgyiasult elváltozás, amelynek morfológiai jellemzői információval szolgálnak a nyomképző objektumról és a nyomképződési folyamatról.

Példátlan kutatás indult az idegenek nyomai után

Értelemszerű, hogy a szabad szemmel látható nyomok megtalálása egyszerűbb feladat, de a mai modern krimináltechnikai eszközök lehetővé teszik, hogy a látens nyomok is láthatóvá, rögzíthetővé váljanak, ebből egyértelműen adódik az a tárgyak nyomai, hogy napjainkban sokkal nagyobb arányban felderíthető az elkövető a hátrahagyott nyomok tekintetében. A nyom felkutatása és előhívása alapvetően a helyszíni szemlék során tárgyak nyomai be, de bizonyos tárgyak esetében gyakran előfordul, hogy a nyomrögzítés a szakértői vizsgálat tárgyak nyomai történik meg.

A helyszín biztosításának kiemelt szerepe van a bűncselekmény helyszínén, mivel az esemény idejében keletkezett nyomokat meg kell őrizni, hogy azok pontos képet adjanak a bekövetkezett cselekményről.

tárgyak nyomai látás sötét foltok a szemben

Figyelembe kell venni a szemle során, hogy a kültéri nyomok nagyobb veszélynek vannak kitéve, mert az esetlegesen ott tartózkodó illetéktelen személyeken kívül az időjárás is képes tönkretenni, vagy akár eltüntetni azokat. Érdemes ideiglenesen letakarni, esetleg minél előbb rögzíteni az ilyen szempontból kritikusnak vélt nyomokat, amennyiben nincs lehetőség hosszabb távon megóvni azokat a külső körülményektől.

Ezért ajánlott az elváltozás veszélyével fenyegető, leginkább külterületen elhelyezkedő nyomok mellett a szagmintát is a helyszíni szemle egyik leghamarabb elvégzendő tevékenységeihez sorolni.

A konkrét nyomkutatást megelőzi egy elméleti tevékenység, amikor a helyszíni szemle statikus szakaszában át kell gondolni, mi történhetett, tárgyak nyomai elkövető merre járhatott, milyen nyomokat, elváltozásokat hagyhatott a helyszínen.

A nyomkutatás helye mindig az adott szituációtól függ, hogy mi történt a helyszínen, de mindig különös figyelmet kell fordítani a releváns cselekmény tárgyak nyomai közvetlen területe mellett az érkezési és távozási útvonalra is, valamint érdemes kiterjeszteni azt az ügyhöz kapcsolódó további helyszínekre, személyekre.

A helyszín átgondolását, nyomkutatásának megtervezését követi a helyszíni szemle dinamikus szakasza, mely során a megtervezett útvonalon haladva megkezdődik a tényleges nyomkutatási periódus.

Vedd fel a kihívást!

Ahhoz, hogy megfelelő körülmények legyenek a kutatáshoz, biztosítani kell a szükséges megvilágítást. Előfordulnak olyan speciális esetek, amikor nem elég felülről megvilágítani az adott tárgyat, mert azáltal nem rajzolódnak ki jól a felületi egyenetlenségek, az esetlegesen otthagyott nyomok, elváltozások. Ilyen helyzetben érdemes erős fénnyel oldalról megvilágítást súrlófényt alkalmazni, hogy kontrasztosabban láthatóvá váljon a felületen található elváltozás.

Ez tárgyak nyomai fajta eljárás semmilyen speciális eszközhöz nem kötött, egyszerű erős fényű elemlámpával is megvalósítható, viszont hasznos segítséget nyújt a nyomkutatásban. Gyakran érdemes felhasználni a helyszíni szemlén különböző nagyításra alkalmas eszközöket is nagyító, mikroszkóp, digimicro 2amelyekkel elsősorban a releváns területeket ajánlott pásztázni.

Vélemények

Léteznek olyan speciális eljárások is, amelyeket nem minden helyszíni szemlén van lehetőség alkalmazni, hiszen a nyomkutatási — és rögzítési tevékenység végrehajtásához szükséges eszköz értékéből adódóan nem áll minden helyszíni szemlebizottságnak rendelkezésére. Ilyen tevékenység az elektrosztatikus nyomelőhívás, amely egyben rögzítést is végez.

A készülék elsősorban lábbeli- vagy lábbelinyom-töredék előhívására alkalmazható. Segítségével papírról, fáról, fémről, szövetről, műanyagról lehet nyomot rögzíteni. Mind tárgyak nyomai rétegleválási, mind pedig a réteglerakódási nyomtöredékek előhívhatók a készülékkel. A készülék nagyfeszültségű egységből, szondából, koronából és földlemezből áll.

Account Options

A kezelőgomb a nagyfeszültségű egységen található, valamint hozzá csatlakoztatható a földlemez és a szonda vagy a korona.

A nyomhordozóra műanyag filmet kell helyezni és azt nagyfeszültséggel feltölteni. A film és a nyomhordozó között töltéskülönbség alakul ki, ezáltal a por a filmhez tapad. A nyomhordozó alá, illetve mellé földlemezt kell helyezni, tárgyak nyomai fokozni lehet a töltéskülönbséget. A készülék kikapcsolását követően a film veszít töltéséből, azonban a por a filmen marad, ugyanis továbbra is van akkora töltés, ami azt megtartja. A kriminalisztikai ajánlások szerint az előhívott nyomot fényképezni tárgyak nyomai.

A készülék két típusú feltöltő egységgel rendelkezik, koronával és szondával. A korona alkalmazása akkor célszerű, ha a földlemezt a nyomhordozó alá lehet helyezni, például papír, szék stb.

Mivel a korona a filmmel nem érintkezik, a filmet egyenletesen tudja feltölteni. A szondát akkor kell alkalmazni, ha a földlemezt nem lehet feltölteni, hanem csak mellé helyezni.

A szonda csúcsát kell a filmhez érinteni, akkor a töltés nem egyenletesen oszlik el, ezért a töltés kisülhet.

tárgyak nyomai rossz látás oka sötétben

A koronával történő nyomrögzítés során a nagyfeszültségű egységhez csatlakoztatjuk a földlemezt és a koronát. A földlemezt a nyomhordozó tárgy alá kell helyezni, a filmet pedig a nyomra tenni úgy, hogy a fényes oldala felfelé legyen. A készülék bekapcsolása után a koronát mintegy 5—10 cm-re a film felett, oldalirányban szükséges mozgatni.

Ha a film teljesen rászívódott a felületre, ki kell kapcsolni a nagyfeszültségű egységet, és kb. A nyom súrlófényben láthatóvá válik. Szondával történő nyomrögzítés során a nagyfeszültségű egységhez szintén csatlakoztatni kell a földlemezt és tárgyak nyomai szondát.